Menu
Home Page

PE and School Sport

PE and School Sport

2017/18

2016/17

SCHOOL GAMES DAY 

2016/17

Year 1 

  1S BOYS 1S GIRLS 1U BOYS 1U GIRLS
SACK RACE
1st Finley Flynn Kaci James Joel McKeown Demii Higgins
2nd Bobbie Harris Lexie-Jo Worden Adam Chapman Maddie Friar
3rd Joel Williams Abbie Brady Lucas Waters Millie Smith-Stoddern
EGG & SPOON RACE
1st  Finley Flynn Kaci James Leighton Tyrell Halle Pendleton
2nd David Vaughan Ava Brown Lucas Watters Demii Higgins
3rd Riley Southers Nadia Kakol Lucas Schofield Caitlin Jones
SPRINT RACE
1st Daniel Patterson Kaci James Joel McKeown Maddie Friar
2nd

Riley Southers

 

Mia Hodgkinson

Lexie-Jo Worden

Leighton Tyrell Demii Higgins
3rd Finley Flynn Ava Brown Dominik Magyar Shania McCluskey

 

Year 2

  2K BOYS 2K GIRLS 2L BOYS 2L GIRLS
SACK RACE
1st Lewis Rimmer Natalie Kershaw Joel Ford Lillie Savic
2nd

Kieran Toop

Dylan Muirhead

Jessica Parry Frankie Lane Jamie-Leigh Please
3rd Jacob Williams

Khanyi Diallo

Casiy Nya

David Horan Sophie Roberts
EGG & SPOON RACE
1st Lewis Rimmer Caitlin Alcock Frankie Lane Lillie Savic
2nd Jacob Williams Khanyi Diallo Joel Deakin Jamie-Leigh Please
3rd Dylan Muirhead

Jessica Parry

Casiy Nya

Tyler Cook Melissa Wilson
SPRINT RACE
1st Lewis Rimmer Natalie Kershaw Joel Ford Sophie Roberts
2nd Jayden Phillips Khanyi Diallo  Tyler Cook Lillie Savic
3rd Jack Doyle

Phoebe Jones

Caitlin Alcock

Joel Deakin

Melissa Wilson

Ellie-Mae Brown

 

Year 3

  3D BOYS 3D GIRLS 3H BOYS 3H GIRLS
HURDLES RACE
1st Mickey Garnett Isla McIntyre Daniel Turner Emily Berry
2nd Matthew Scott Ruby-Leigh Brown Lewis Biggs Holly Boughey
3rd Cassius Elcock

Fayth Johnston

Lacey Coulter

Leighton Culshaw Keira Blease
SACK RACE
1st Tom Donlevy Ruby-Leigh Brown Leighton Culshaw Emily Berry
2nd Mickey Garnett

Evie-Rose Smith-Stoddern

Fayth Johnston

Daniel Turner Holly Boughey
3rd Ellis Rudd Amelia Moore Kevin Grocott Keira Blease
SPRINT RACE
1st Tom Donlevy Ruby-Leigh Brown Leighton Culshaw Emily Berry
2nd Mikey Garnett

Fayth Johnston

Evie Keary

Daniel Turner Keira Blease
3rd Ellis Rudd Amelia Moore

Lewis Biggs

Kevin Grocott

Holly Boughey

Ruby Fleming 

DISTANCE RACE
1st Lucas Lysaght Lucas Davies Amelia Moore Emily Berry
2nd Mickey Garnett Oscar Chapman Fayth Johnston Holly Boughey
3rd Ellis Rudd Michael Rimmer-McCarthy Evie Keary Ruby Fleming

 

Year 4

  4D BOYS 4D GIRLS 4N BOYS 4N GIRLS
HURDLES RACE
1st

Luke Garnett

Josh King

Jessica Rudd Rhys Perkins Ava Smith 
2nd Peter Roberts Lucie White Cole McIntyre Racheal Hodges
3rd Mekenzie Sherry Saffron Morris  Neil Green Faith Joyce
SACK RACE
1st Luke Garnett Lucie White Rhys Perkins Ava Smith
2nd Mekenzie Sherry Heidi Newall Cole McIntyre Evie McGeehan
3rd Josh King Jessica Rudd Lloyd Comer Faith Joyce
SPRINT RACE
1st Luke Garnett Jessica Rudd Rhys Perkins Ava Smith
2nd Josh King Lucie White Cole McIntyre Sophie Horan
3rd

Adam Middleton

Peter Roberts

Saffron Morris Joseph Jefferson Racheal Hodges 
DISTANCE RACE
1st Luke Garnett Rhys Perkins Jessica Rudd Racheal Hodges
2nd Peter Roberts Cole McIntyre Saffron Morris Sophie Doyle
3rd Mekenzi Sherry Neil Green Lucie White Faith Joyce

 

Year 5

  5SC BOYS 5SC GIRLS 5SE BOYS 5SE GIRLS
HURLDES RACE
1st Tyler Southers Shayla Kelly Daniel McClaren Caitlin Rimmer
2nd Louis Toop Hannah Watson Kenzie James Faye Whitehead
3rd William Kuverua Lucy Roberts Jack Peters Lucy Barnes
SACK RACE
1st Ben Davies Shayla Kelly Kenzie James Caitlin Rimmer
2nd Tyler Southers Hannah Watson Daniel McClaren Jasmine Yeates
3rd Louis Toop Sasha Bhana Jack Peters Faye Whitehead
SPRINT RACE
1st Tyler Southers Shayla Kelly  Jack Peters

Faye Whitehead

Caitlin Rimmer

2nd Louis Toop  Hannah Watson Kenzie James Jasmine Yeates
3rd Joseph Parkin Lucy Roberts Daniel McClaren Lucy Barnes
DISTANCE RACE
1st Louis Toop Shayla Kelly Charlie Dawber Lucy Barnes
2nd Ben Davies Hannah Watson Jack Peters Faye Whitehead
3rd Tyler Southers Lucy Roberts Ben Lee Caitlin Rimmer

 

Year 6

6B BOYS 6B GIRLS 6E BOYS 6E GIRLS
HURDLES RACE
Cameron Todhunter Amber McFadyen Micheal Davies Ellie Massam
Kyle Whittaker Chantelle Nya Louis Tierney Beth Scott
James Cornmell Millie Hughes Taylor Prendergast  Amy Jones
EGG & SPOON RACE
Joel Brough Aliyah Perkins Micheal Davies Erin Newall
William Amis Hannah Boughey Kevin Nkambule Beth Scott
Kyle Whittaker Chantelle Nya Taylor Prendergast Ellie Massam
SPRINT RACE
Cameron Todhunter Amber McFadyen Micheal Davies Ellie Massam
Kyle Whittaker Chantelle Nya Louis Tierney Amy Jones
James Cornmell Millie Hughes Taylor Prendergast Christine Stratton
DISTANCE RACE
Cameron Todhunter Millie Hughes Micheal Davies Lacey Milward
James Cornmell Chantelle Nya Taylor Prendergast Ellie Massam
William Amis Paige Toop Louis Tierney Christine Stratton
       

 

South Sefton 

Quick Sticks Hockey 

Picture 1
Picture 1

Christ Church Quad Kids Athletics Competition

Picture 1

Football 

Friday 12th May

B Team - Year 5/4

Picture 1

Netball

Friday 5th May

A & B Teams

Picture 1
Picture 1
Results 
Friday 5th May  All Saints A Team

Won

5-3

Friday 5th May  All Saints B Team 

Won

6-3

 

Reception Multi-Skills Festival

Liverpool Football Academy 

Wednesday 3rd May

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12
Picture 13
Picture 14
Picture 15
Picture 16
Picture 17
Picture 18
Picture 19
Picture 20
Picture 21
Picture 22
Picture 23
Picture 24
Picture 25
Picture 26
Picture 27
Picture 28
Picture 29
Picture 30
Picture 31

British Gymnastics Championship            Echo Arena

Friday 24th March

Picture 1

Merseyside

Indoor Athletics Championship

Picture 1

Bootle & District Football League

Picture 1
Picture 1

 

Results

Friday 10th March  English Martyrs  Lost 4-0
Friday 10th March  English Martyrs  Lost 1-0
Friday 24th March  All Saints  Lost 4-0
Friday 24th March  All Saints  Won 1-0
Tuesday 28th March  Bedford  Drew 1-1
Tuesday 28th March  Bedford  Drew 1-1

 

Southport Waterloo AC 

Sefton Junior Schools Cross Country Championship

Wednesday 15th March

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4

Results

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5

Quick Stick Hockey Tournament 

Picture 1

Health Day

Friday 20th January

Picture 1

South Sefton Indoor Athletics Competition 

Friday 13th January

Picture 1

Champions 

Christmas Dance & Gymnastics

Performance 

Wednesday 14th December

trim.266AED09-8C1C-4E10-A923-BE60B6147912.MOV

Still image for this video

Our New Football Kit

Thanks to our Sponsors Client Secure UK

Picture 1

South Sefton Basketball Competition

Friday 24th November

 

Group A Runners-Up

Picture 1

South Sefton Dodgeball Competition

Friday 17th November 

 

Semi-Finalist

Picture 1

 Cycling Competiton

Tuesday 15th November 

Picture 1

South Sefton KS1 Sportshall Athletics

Wednesday 8th November

 

Picture 1

Year 6 Netball Tournament

Picture 1

Year 6 Tag-Rugby Tournament

Picture 1

South Sefton Fun Run

Friday 7th October

Year 3/4 Girls Year 3/4 Boys Year 5/6 Girls Year 5/6 Boys
A Team A Team A Team A Team
Jessica Rudd (8th) Daniel Taylor (16th) Ellie Massam (9th) Cameron Todhunter (10th)
Emily Berry (9th) Rhys Perkins (17th) Millie Hughes (12th) Micheal Davis (11th)
Amelia Moore (26th) Mekenzi Sherry (18th) Chantelle Nya (13th) Ben Davies (23rd)
Emma Ward (29th) Finley Brand (34th) Christine Stratton (18th) Taylor Prendergast (31st)
B Team B Team B Team B Team
Ciara Derrane-Ho Curtis Galligan (35th) Aliscia Yeates (21st) James Cornmell (34th)
  Ryan Barnes (36th) Tyla Harper (24th) Louis Toop (38th)
  Kevin Grocott (41st) Beth Scott (25th) Jamie Cottrell (43rd)
  Mickey Garnett (49th) Amy Jones (26th) Louis Tierney (52nd)
  C Team C Team C Team
  Ellis Rudd (50th) Emily Limb (27th) Tyler Southers (53rd)
  Ryan Price (52nd) Lucy Barnes (29th) James Grocott (55th)
  Lucas Davies (60th) Shayla Kelly (33rd) Mason McIntyre (65th)
  Ellis Owens (74th) Erin Baldwin (35th) Joseph Parkin (68th)
  D Team    
  Shea Billington (76th)    
  Neil Green (78th)    
  Lewis Biggs (82nd)    
  Leighton Culshaw (83rd)    
  E Team    
  Cole McIntyre (85th)    
  Callum Pollard (93rd )    

 

School Games Crew

2016/17 

 

Picture 1

2015/16

School Games Day

Rio Carnival Parade

Year 4, 5 & 6 

Medal Winners

Year 1, 2 & 3

Medal Winners 

South Sefton Netball League

Picture 1

Results

Team Result Score Player of the match
All Saints Won 11-0 Beth Scott
Bedford Lost 2-4 Celina Zembold

 

Spring Term Orienteering

Picture 1
Picture 1
Picture 1

Year 3 Quicksticks Hockey Competition

 

Picture 1

National Skipping Day

Friday 18th March

 

 

 

 

Raising Money for Sports Relief

Southport Waterloo AC

Sefton Junior Schools' Cross Country Championship 

2016

Wednesday 16th March

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4

Results

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4

Merseyside Indoor Athletics Competition

Picture 1
Picture 1

#SainsburysSchoolGames

Picture 1 Competition Selfie

Bootle Swimming Gala

Friday 11th March

Picture 1
Picture 1

Bootle & District Football League 

Picture 1
Picture 2

Bootle & District Football Results 

Team 

Result

Score

Man of the Match

All Saints  Lost  3-0 Andrew Pruden
All Saints  Drew 0-0 James Grocott
English Martyrs Lost 2-0 James Cormell
English Martyrs Lost 1-0 Max Lloyd

 

Year 2 Hillside Multi-Sports Competition

Monday 22nd February

 

Picture 1

PINK DIAMOND TEAM 
WINNERS!

Football Cup Game

Tuesday 9th February

Picture 1

Indoor Athletics Competition

Monday 10th February

WINNERS!

Picture 1

Girls Basketball Competition

Monday 11th January

WINNERS!

Picture 1

Basketball Competition

Friday 20th Novemeber

Picture 1

Cycling Competition

Tuesday 10th November

Picture 1

KS1 Indoor Athletics Competition

Monday 9th November

WINNERS!

Picture 1

Year 6 Intra Netball Competition

Friday 23rd October

Picture 1

Year 5 Intra Tag-Rugby Competition

Thursday 22nd October

Picture 1
Year 5 Tag-Rugby Competition
  RED     BLUE    YELLOW GREEN WHITE TOTAL
RED -----

3

1-1

1

0-1

5

2-0

1

0-3

10
BLUE

3

1-1

-----

1

0-2

5

1-0

3

1-1

12
YELLOW

5

1-0

5

2-0

-----

3

1-1

3

1-1

16
GREEN

1

0-2

1

0-1

3

1-1

-----

1

0-1

6
WHITE

5

3-0

3

1-1

3

1-1

5

1-0

----- 16

 

South Sefton Tag-Rugby Competition

Monday 19th October 2015

Picture 1

Year 5/6 Fencing Club

Friday 18th September - Friday 16th October

Picture 1

Hillside Partnership Competition

Table Tennis - Badminton - Basketball  

Picture 1

The Hawthorne's Free School

Multi-Sports Partnership Activities

Friday 18th September

Picture 1

SAINSBURY'S SCHOOL GAMES AWARD

Picture 1

South Sefton Cricket Competition

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12
Picture 13
Picture 14
Picture 15
Picture 16
Picture 17
Picture 18
Picture 19
Picture 20
Picture 21
Picture 22
Picture 23
Picture 24
Picture 25

Results 

GAME SCHOOL  RESULT
1 St. Oswalds Won 306 v 253
2 Netherton Moss Lost  255 v 262
3 St.Robert Bellamines  Lost 234 v 278

 

South Sefton Netball League

Date

Team

Result 

Points

12/3 All Saints  Won 12-2 5
19/3 Thomas Gray Won 12-3 5
26/3 St.Elizabeths  Won 7-3 5
23/4 Our Lady of Walsingham Drew 7-7 3
    Total 18

SOUTH SEFTON CHAMPIONS

 

Year 5/6 Leadership

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7

Problem Solving 

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12
Picture 13
Picture 14
Picture 15
Picture 16
Picture 17
Picture 18
Picture 19
Picture 20
Picture 21
Picture 22
Picture 23
Picture 24
Picture 25
Picture 26
Picture 27
Picture 28
Picture 29
Picture 30
Picture 31
Picture 32
Picture 33
Picture 34
Picture 35
Picture 36
Picture 37
Picture 38

South Sefton Tag-Rugby Competition

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8

Year 5/6 Gymnastics 

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12
Picture 13
Picture 14
Picture 15
Picture 16
Picture 17
Picture 18
Picture 19
Picture 20

Sefton Cross Country Competition

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12
Picture 13
Picture 14
Picture 15
Picture 16
Picture 17
Picture 18
Picture 19

Results 

Boys    Girls   
A TEAM   A TEAM  
Lewis Fitzpatrick 28 Celina Zembold 40
Joe Hardie 43 Grace Scott 48
Max Lloyd 51 Heidi Rushton 83
Liam Walton 53 Leisah Johnston 98
Total 175 Total 269
B TEAM    B TEAM  

Jonathan Quantrell_Billington

57 Calli Whitehead 107
Aaron McLaughlin 63 Nicola Ward 112
Jonny Rushton 68 Amy Barnes 113
Ryan Cottrell 82 Megan Davies 114
Total 270 Total 446
C TEAM   C TEAM  
Ben Hurst  86 Faye Vaughan-Hardy 118
Jack Cottrell 89 Niamh Todhunter 119
Andrew Connor 94 Millie Carson 120
David Hoose 106 Reila Sharku 121
Total 375 Total 478
D TEAM   D TEAM  
Charlie Jones 122    
Stephen Knight  134    

 

South Sefton Girls Basketball Competition

Hawthorne's Leadership Training

Picture 1

Year 3 Multi-Skills Events

Hillside

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12

South Sefton

Cross Country Competition

 

Year 3/4 Girls

Year 5/6 Girls

Year 3/4 Boys

Year 5/6 Boys

A Team A Team A Team A Team
Grace Scott -7- Grace Scott -1- Cameron Todhunter -8- Lewis Fitzpatrick 13
Lucy Barnes -8- Celina Zembold -8- Louis Toop -9- Joe Hardie -15-
Emily Limb -10- Heidi Rushton -17- Taylor Prendergast -10 Akos Orsos -16-
Chantelle Meidou-Nya 11 Megan McGregor -18- Dylan Ward -16- Jonny Rushton -17-
B Team B Team B Team B Team
Alisica Yeates -12- Calli Whitehead -29 Kyle Whittaker -20- Aaron McLaughlin 19
Millie Hughes -22- Nicola Ward -36- Micheal Davies -22- Liam Walton -21-
Lucy Roberts -25- Niamh Todhunter -37- Jamie Cottrell -29- Ryan Cottrell -22-
Erin Baldwin -26- Faye Vaughan-Hardy -38 Ben Davies -29- Max Lloyd -24-
  C Team C Team C Team
  Alisia James -40- Louis Tienrey -30- Declan Brand -25-
  Amy Barnes -43- Daniel McClaren -31- Jack Cottrell -32-
  Megan Davies -44- Robbie Jones -32- Harry Palin -37-
    Rosti Sergejevs -34- Ben Hurst -38-
    D Team D Team
    Reece Mooney -35- Thomas Halsall -43-
    Tyler Southers -36- David Hoose -46-
    William Kuverua -37- Liam Catterall -48-
      Joseph Roberts -50-

 

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10

Intra Year 5/6 Netball Competition

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12

Year 2 Gymnastics

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12
Picture 13
Picture 14
Picture 15
Picture 16
Picture 17
Picture 18
Picture 19
Picture 20
Picture 21
Picture 22

Celebrating Achieving Gold Award Status

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12
Picture 13
Picture 14
Picture 15
Picture 16
Picture 17
Picture 18
Picture 19
Picture 20
Picture 21
Picture 22
Picture 23
Picture 24
Picture 25
Picture 26
Picture 27
Picture 28
Picture 29
Picture 30
Picture 31
Picture 32
Picture 33
Picture 34
Picture 35
Picture 36
Picture 37
Picture 38
Picture 39
Picture 40
Picture 41

KS1 Multi-Skills Competition

 

Results 

Place School Points 

1st 

St.Monicas

88

2nd 

Bedford

84

3rd 

Christ Church

80

4th

St.Elizabeths 

74

5th

Our Lady of Walsingham

68

6th

St.Benedicts

64

7th

Springwell

54

8th

St.Oswalds

46

 

 

Cross Country Competition 

3rd October 

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12
Picture 13
Picture 14
Picture 15
Picture 16
Picture 17
Picture 18
Picture 19
Picture 20

Year 2 Football Competition 

 

We came 3rd 

  RESULTS   
8 Christ Church v Springwell Park 0
1 Christ Church v All Saints 2
1 Christ Church v St.Monicas 3
3 Christ Church v St.Elizabeths  3

 

 

2014/15 PE Curriculum

 

Picture 1

2013-14

We have achieved GOLD in the Sainsbury School Games Mark

We have achieved GOLD in the Sainsbury School Games Mark 1

SPORTS AWARD 

ASSEMBLY

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12

South Sefton

Netball Winners

Picture 1

Commonwealth Games 

Celebration Day 

Litherland Sports Park

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9

Partnership Competition 

Rounders/Basketball/Cricket

Christ Church 

Winners

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12
Picture 13
Picture 14
Picture 15

Community Cricket Competition 

Winners 

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4

Merseyside Games 

High 5 Netball 

4th Place

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4

School Games Day

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12
Picture 13
Picture 14
Picture 15
Picture 16
Picture 17
Picture 18
Picture 19
Picture 20
Picture 21
Picture 22
Picture 23
Picture 24
Picture 25
Picture 26
Picture 27
Picture 28
Picture 29
Picture 30
Picture 31
Picture 32
Picture 33
Picture 34
Picture 35
Picture 36
Picture 37
Picture 38
Picture 39
Picture 40
Picture 41
Picture 42
Picture 43
Picture 44
Picture 45
Picture 46
Picture 47
Picture 48
Picture 49
Picture 50
Picture 51
Picture 52
Picture 53
Picture 54
Picture 55
Picture 56
Picture 57
Picture 58
Picture 59

Quad Kids Competition 

Runners-Up

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4

Merseyside Games 

Indoor Athletics Competition

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10

Tag-Rugby Competition 

Waterloo Rugby Club

Picture 1

 

Sefton Cross Country Championships 

 

Southport Waterloo 

                                                                      1
                                                                      2
                                                                      3
                                                                      4
                                                                      5
                                                                      6
                                                                      7
                                                                      8
                                                                      9
                                                                      10
                                                                      11
                                                                      12
                                                                      13
                                                                      14
                                                                      15
                                                                      16
                                                                      17
                                                                      18

FOOTBALL TEAM

Duathlon

Christ Church Primary School took part a dualthon at St.Ambrose Barlow High School.

 

Picture 1

A, B, C and D Teams          

                 

Teams had to complete in a 2 lap cycle and 1 lap run

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12
Picture 13
Picture 14
Picture 15
Picture 16
Picture 17
Picture 18
Picture 19
Picture 20
Picture 21
Picture 22
Picture 23
Picture 24
Picture 25
Picture 26
Picture 27
Picture 28
Picture 29

WINNERS - CHRIST CHURCH B TEAM

Picture 1

 

Gymnastics

Children have enjoyed gymnastics this term and have been working together to perform their sequences.

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Picture 5
Picture 6
Picture 7
Picture 8
Picture 9
Picture 10
Picture 11
Picture 12
Picture 13
Picture 14
Picture 15
Picture 16
Picture 17
Picture 18
Picture 19
Picture 20
Picture 21
Picture 22
Picture 23
Picture 24
Picture 25
Picture 26
Picture 27
Picture 28
Picture 29
Picture 30
Picture 31
Picture 32
Picture 33
Picture 34

South Sefton Indoor Athletics Competition

31/1/14

 

Children particapted in a range of athletics events which involved, running, jumping, rolling, throwing, even over and under.

 

Children gave an outstanding performance and gained 542 points and claimed the winners of the 2014 competition.

Picture 1

WINNERS

Picture 1

Sefton School Cross Country Competition 

Sefton School Cross Country Competition took place at Crosby Leisure Centre .

Girls Basketball

Runners Up

 

The girls’ basketball team gave a fantastic effort at the South Sefton Competition.

During the morning, children were involved in skills and drills. This gave children an opportunity to practice their skills before taking part in the afternoon’s competition.

 

Girls got through to the final. It was a tense game and with the result ending 4-4 against St. Monica’s Primary School and taking the game to Penalty Shoot Outs.

 

Unfortunately we got beat on penalty shoot outs by 1 basket. The girls gave a fantastic performance and showed their passion and determination.

Results

Group

Bedford = Draw (4-4)

St. Elizabeth’s = Won (4-0)

St. Benedict's = Won (10-0)

Final

St. Monica’s = Draw (4-4)

Lost on Penalties

Year 5/6 Football Team

 

Hillside Multi-Sports Competition

Year 6 children were invited to Hillside High school to compete in 3 sports against Bedford Primary school.

 

Children took part in Badminton, Indoor Athletics and Basketball skills and drills which were lead by sports leaders from Year 10 and 11.

 

Children then finished off activity sessions with a competitive game.

 

Results:

Basketball = Draw

Indoor Athletics = Won

Badminton = Loss

 

Overall Result

DRAW

South Sefton Basketball Competition

 

Picture 1

Year 6 Team

3rd in Group stage

 

Christ Church Receive

Silver School Games Kitemark

for

PE and School Sport

Picture 1

Everton School Football Competition

Year 4 Team

2 Wins, 1 Draw, 2 Loses

Sports Premium Fund

 

We have currently received £9756 to enhance our PE provision in school.

The money will be used towards offering more extra curricular activities, including new sports which will be introduced in the spring term.

We are also trying to enhance competition in school and hope to attend more school partnership competitions throughout the year.

We want to encourage all of our children to have a healthy and active lifestyle.

PE Curriculum

2013/14

Picture 1
Top